Kategorie: Novinky

První šampión Zlaté podkovy 2014: Tomon

První kvalifikaci pro hlavní soutěž 49. ročníku seriálu Zlatá podkova vyhrál v pardubickém areálu tmavý hnědák Tomon. Ve třech zkouškách ho během dvou dnů vedl Pavel Březina z Jezdeckého klubu Neveklov.Vítězná dvojice šla do čela hned po úvodní drezúře a nakonec porazila 15 soupeřů o 2,30 trestného bodu a více.

Český teplokrevník, valach 73/681 Tomon se narodil 19. dubna 2007 v chovu Hřebčín Albertovec, s. r. o. a patří Markétě Jirošové z Prahy.
Je synem trakéna 273 Topas - 14 a klisny 73/199 Montana (po hannoverském hřebci 454 Boruschkin), zapsané do plemenné knihy českého teplokrevníka.
V loňské sezóně absolvovali Tomon s Březinou 7 startů v České republice (Pardubice, dvakrát Loštice, Kolesa), na Slovensku (Motešice), v Německu (Immenhausen) a Francii (Le Lion d´Angers).
Kromě Zlaté podkovy v Kolesech a Stříbrné podkovy (Loštice) si tedy vyzkoušeli rovněž mezinárodní soutěže CIC* a CCI*.
V Žebříčku nejlepších koní všestrannosti za rok 2013 obsadili 45. místo, oficiálně pro stáj JK Start Praha.

Kdo je Pavel Březina?
Vítěz hlavní soutěže první letošní kvalifikace Zlaté podkovy Pavel Březina se narodil před 34 lety. Od roku 1995 aktivně jezdí, dosažená výkonnost: "ST" ve skocích a "T" ve  všestrannosti.
Disponuje zkušenostmi z mezinárodních závodů (Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko). Dále se věnuje přípravě sportovních koní pro skokové soutěže a soutěže všestrannosti a  zabývá se rovněž přípravou tříletých klisen na výkonnostní zkoušky.
Jezdce trénuje jeho otec, Pavel Březina starší..
Příležitostně spolupracuje s drezurními a skokovými specialisty Onoprienkem a Půlpánem.

Největší jezdecké úspěchy
4. místo na  Mistrovství ČR ve všestrannosti (2007)
3. místo ve finále Zlaté podkovy (2007)
2. místo v Soutěži nadějí s koněm Elán 3 (2003)
2. místo ve Stříbrné podkově s koněm Elán 3 (2005)
1. místo CIC* Pecínov s koněm Elán 3 (2005)
  Kůň Elán 3 připravovaný Pavlem Březinou se umístil v roce 2007 na druhém místě  v celostátním žebříčku všestrannosti
1. místo v Soutěži nadějí s koni Tomon a Cortéz (2011)
1. místo v Soutěži nadějí s koněm Tomon (2012)
V roce 2013 účast na Mistrovství světa mladých koní v Le Lion d´Angers s koněm Tomon
V roce 2013 účast na Mistrovství ČR seniorů v kategorii družstev s koněm W.

Březinovy plány pro sezónu 2014
"Startovat chceme převážně v zahraničí - v Maďarsku, Německu a Polsku. U nás bychom se rádi zúčastnili šampionátu sedmiletých koní v Borové. Od června by Tomon měl startovat na úrovni CCI**. Pokud budou výsledky a výkony v průběhu sezony nadprůměrné a splníme kvalifikační limit, chtěli bychom se opět zúčastnit Mistrovství světa, tentokrát sedmiletých koní v Le Lion d´Angers.", potvrdil Pavel Březina.

Tři "Zlatí" bez zlata
Ve Zlaté podkově startovali tři Zlatí koně ZP a nejlépe z nich dopadl loňský vítěz finále a mistr ČR Diráno 1 (Lubomír Vrtek, JK při SOUz Horní Heřmanice), který skončil čtvrtý. Davos 1 ze stejné stáje (Antonín Vrtek) se umístil hned za ním, zatímco Tiksi při Nadaci SOUz Loštice (Radko Heidenreich, JK Loštice) "zametala" (14. místo).
Zbylé stupně vítězů za Tomonem tedy obsadili druhá Innocenta (MUDr. Lukáš Létal, JK Victoria Bříšťany) a třetí Kim-C (Karolína Petrová, JK Kocanda).
Stříbrnou podkovu získal tandem Keelc Peak - Jiří Maxera (Sportovní stáj Pavlický dvůr)
a v Bronzové podkově dominovali OK Bea - Šárka Douchová (JK Ždírec).
Soutěž nadějí rozhodly desetiny bodů: "Šťastná dvojka" měla složení Conan 1 - Robert Pokorný (JK NH Car).

Autor: Jiří Křepelka