Kategorie: Novinky

Zlatá podkova 2013: Ve znamení „D“

Diráno 1 a Dallas 1 porazili ve finále 48. ročníku Zlaté podkovy Damilu i Damona 2, kterým nepomohla ani Dvořáková. Tradiční seriál českého, moravského a slezského venkova byl letos zkrátka ve znamení písmene „D“.


Další důkazy o tomto tvrzení snad nejsou potřeba - ale přesto: Ve Dvorečku zvítězil  Dynamic, zatímco Davos 1 dominoval v Kolesech …
Největší osobností seriálu byl ovšem (a to bez jakékoliv diskuse) muž s iniciálami LV: Lubomír Vrtek, trenér a jezdec JK při SOUz Horní Heřmanice.
Jeho koně Diráno 1, Dallas 1 a Davos 1 společně vyhráli téměř všechno, co mohli: Tři kvalifikace a humpolecké finále Zlaté podkovy. K tomu přidali ještě pár „stříbrných“ umístění a mimo soutěž i mistrovský titul ve všestrannosti.
A Diráno 1 byl navíc vyhlášen Zlatým koněm Zlaté podkovy.
Má cenu ještě něco dodávat?
Ano, určitě má.

Legenda jménem 3716 Diana A
Lubomír Vrtek by ve stáji neměl tři zmíněná živá esa, kdyby se před více než 28 lety (přesně 4. března 1985) nenarodila hnědka, později zapsaná do tehdejší Státní plemenné knihy jako JM 3716 Diana A.
Dcera plemeníka 2295 Diktant - 57 a klisny SM 1025 Rena (po 2705 Bystrc) zcela zásadně ovlivnila jak chov českého teplokrevníka, tak disciplínu všestrannost a historii Zlaté podkovy zvlášť.
V plemenné knize českého teplokrevníka jsou z jejích osmi potomků (z toho čtyř dcer) uvedeny tři „klisny v chovu“:
Z připuštění holštýnským vraníkem Cattaro se narodila ryzka 71/182 Danita (1991), zatímco otcem další ryzky 71/273 Dynastie (1994) byl trakén 2528 Topas - 28.
Třetí dcerou, zařazenou do chovu, je bělka 71/484 Dajana, po anglickém plnokrevníkovi 2717 Majáles, narozená 17. května 2000.
A ta nás momentálně zajímá nejvíc.

Diráno 1, Dalas 1, Davos 1
Letošní vítěz Zlaté podkovy a mistr ČR ve všestrannosti (v soutěži seniorů) Diráno 1 je totiž synem posledně jmenované Dajany - a tedy vnukem zakladatelky dynastie D , Diany A.
Dvojnásobný šampión a Zlatý kůň Zlaté podkovy 2013 má v rodokmenu na místě otce hannoverského bělouše 2772 Calanthano a vrcholu své kariéry dosáhl v devíti letech.
Za své příbuzné se Diráno 1 rozhodně nemusí stydět:
JM 3716 Diana A přivedla na svět kromě čtyř klisen i stejný počet hřebečků.
Z nich dnes žijí a soutěží dva, oba jako valaši.
V roce 1997 porodila zasloužilá matka hříbě, ze kterého vyrostl elitní kůň české všestrannosti - Dallas 1.
Hnědák oslavil svých „sladkých šestnáct“ let vítězstvím v jedné z kvalifikací 48. ročníku Zlaté podkovy (Panská lícha) a z finále si odvezl do Horních Heřmanic stříbro.
Jeho otec, anglický plnokrevník Patcher, na něj ovšem musel být hrdý už předloni, když byl Dallas 1 vyhlášen Zlatým koněm ZP.
O dva roky později než Dallas 1, tedy v roce 1999, se stal členem dynastie D tmavý hnědák, soutěžící pod jménem Davos 1. Syn nikde neuváděného (ale prý rovněž plnokrevného otce) se dostal do stáje rezervované Zlatým koním ZP už v roce 2007!
Souboj Davos 1 : Diráno 1 zažila začátkem srpna 2013 Kolesa. V sedle toho staršího - a nakonec úspěšnějšího - byl trenérův syn Antonín Vrtek.
A Davos 1 vyhrál tuto kvalifikaci o necelé dva body, když v závěrečné zkoušce neshodil ani jedno břevno.

Nadějná sestra slavného bratra
Královna české všestrannosti Radka Dvořáková jela ve finále ZP 2013 dokonce čtyři (!) koně.
Ve výsledkové listině pak najdeme reprezentanty JK Cavalier Rynárec v tomto pořadí:
Damila (5.) - Oster (6.) - Porlana (7.) - Damon 2 (8).
Na Vrtkův tandem Diráno 1 - Dallas 1 tedy nakonec nestačil ani jeden z nich a ani
výtečnou skokovou zkouškou už nic nezachránili.
Přesto je třeba konstatovat, že Damila jako jediná z finalistů v ní neudělala ani jednu chybu a její tři kolegové shodili shodně jen jednou.
Jak již bylo napsáno, Lubomír Vrtek pracuje a slaví úspěchy s potomky klisny českého teplokrevníka JM 3716 Diana A.
„Dodavatelkou“ nadstandardních koní Radce Dvořákové je plnokrevná hnědka Duella, narozená 24. května 1991 v Hřebčíně Napajedla. Její původ je ovšem čistě ostrovní - otec 2507 Sharp End (GB), matka Dunderry (IRE), po 2508 Paico (IRE).
Klisnu vlastní brněnský turfman MUDr. Ivan Přikryl, jinak otec známého veterinárního lékaře MVDr. Petra Přikryla.
Prvním hříbětem Duely byla tmavá hnědka Damona (nar. 1998, po anglickém hřebci 6017 Dara Monarch). Její dcera Dolly Hanks už ovšem patří k plemeni paint horse.
Pravý bratr Damony se stal zato skutečnou hvězdou české všestrannosti.
Ryzák Damon 2,  trojnásobný vítěz Zlaté podkovy, Zlatý kůň ZP a samozřejmě mistr republiky ve všestrannosti určitě nepotřebuje přidávat k seznamu svých největších vítězství nějaké další  informace.
Letos 9. března oslavil tento hřebec třinácté narozeniny a je tedy v těch nejlepších letech.
O pět let mladší ryzka Damila, po francouzském 6148 Mill Pond, je na rozdíl od Damona 2 teprve v první polovině své sportovní kariéry.

Francouz proti Čechům
Po „starší“ elitní formaci, ke které patří Damon 2, Oster, Tiksi, Davos 1 a Dallas 1, by měla scénu postupně ovládnout generace koní, do které patří jak Diráno 1, tak Damila.
Zlatá podkova příštích let proto může být i nadále ve znamení „D“.
Důležité je uvědomit si, že všech sedm výše jmenovaných se narodilo v České republice a reprezentuje tedy domácí chovatele.
Na svou příležitost ovšem čekají i ti, jejichž jméno čtvrtým písmenem abecedy nezačíná a nemají ani značku „Czech Made“.
Z této velké společnosti vypadá jako možný příští šampión především hnědák Rodeo au Heup, importovaný valach plemene selle francais (sekce A).
Francouzský jezdecký kůň letos startoval za JK NH Car a jezdil ho loňský mistr ČR
Robert Pokorný.
Osmiletý „Rodeo“ si odvezl z Humpolce dvě bronzové medaile, první ze Zlaté podkovy, druhou z republikového mistrovství.
Hodně vidět byl už na cestě do finále seriálu - nejdřív vyhrál Stříbrnou podkovu (Borová), potom byl druhý a třetí (Panská lícha, Loštice) ve „zlatých“ kvalifikacích.
To nejlepší tedy má, stejně jako Damila, teprve před sebou.

Jiří Křepelka


Diráno 1 s Lubomírem Vrtkem   Foto Šárka Bělohlavová

 (1) Diráno 1 s Lubomírem Vrtkem
Foto Šárka Bělohlavová

  Damila s Radkou Dvořákovou    Foto Šárka Bělohlavová

(2) Damila s Radkou Dvořákovou
Foto Šárka Bělohlavová