Kategorie: Finále Humpolec, Novinky

Zlatá podkova: Záležitost zkušených?

Město Humpolec je připraveno na další finále seriálu Zlatá podkova. Areál Školního statku v Dusilově bude tři dny, od pátku 22. srpna do neděle 24. srpna, patřit koním pod sedly i těm zapřaženým v kočárech. Tradiční velká událost jezdecké a vozatajské sezóny má už pořadové číslo 49.

Pět soutěží v olympijské disciplíně všestrannost a čtyři souboje mistrů opratí jsou klasickými „čísly“ sportovního programu. Kromě nich uvidí návštěvníci přehlídku výkonných koní plemene český teplokrevník - a rovněž vyhlášení a dekorování Zlatého koně Zlaté podkovy v režii společnosti Profi Press.

Tři „D“ proti všem

Nejvýznamnější ze všech humpoleckých soutěží je samozřejmě Zlatá podkova (Cena Kraje Vysočina). Na vítěze čeká 20 000 Kč, předtím ovšem musí postupně uspět v drezurní, terénní a skokové zkoušce, a pochopitelně porazit všechny soupeře.

Před startem všechno nahrává tvrzení, že scénář Zlaté podkovy (ZP) budou mít na svých kopytech ti zkušení - v první řadě loňský vítěz Diráno 1 a jeho příbuzní, v předchozích ročnících „stříbrní“ Dallas 1 a Davos 1, všichni z Jezdeckého klubu při SOUz Horní Heřmanice. V sedlech této silné trojice nastoupí Lubomír Vrtek a jeho syn Antonín.

Další muž s příjmením Vrtek (Stanislav, bratr Lubomíra) sedlá do finále plnokrevného Action Boy pro Sportovní stáj Vrtkovi, tento kvalifikační vítěz z Panské líchy k absolutním favoritům ale nepatří.

Daleko větší teoretické šance má skvělá a nestárnoucí Tiksi (JK Loštice), vítězka ZP 2009. Třináctiletá ryzka vyhrála letošní kvalifikaci na domácí půdě a do Humpolce rozhodně nejede na výlet.

Další klisnou s velkým jménem je zcela jistě Pippa Fun (JO Albert Stolany), která prohrála finále ZP 2012 jen o 0,64 bodu. Současná forma ovšem tuto hnědku mezi největší papírové šance neřadí.

Tři čekají vzadu

Při neúčasti skvělého Rodeo au Heup (JK NH Car), který jde v sezóně zcela jinou cestou, by mohla život pěti Zlatým koním ZP v poli (Diráno 1, Dallas 1, Davos 1, Tiksi, Pippa Fun) trochu zkomplikovat trojice klisen, Kim-C, Damila a Aféra.

Hnědka Kim-C (JK Kocanda) s Karolínou Petrovou byly letos na startu čtyřikrát, vyhrály kvalifikaci Zlaté podkovy v Borové a v posledním pardubickém testu (Cena CNC**) je porazil jen Diráno 1.

Plnokrevná ryzka Damila reprezentuje renomované značky, chovatele MUDr. Ivana Přikryla a JK Cacalier Rynárec. Trénuje a jezdí ji rekordmanka Zlaté podkovy, Radka Dvořáková. Klisna má letos na kontě jen dva kvalifikační starty - byla třetí v Panské líše a druhá v Humpolci.

Domácí barvy JK České zemědělské akademie při Školním statku Humpolec bude hájit hnědka Aféra. Se svou stálou partnerkou, Ing. Markétou Máchovou, mají za sebou v této sezóně čtyři starty. Nejvýše ve výsledkové listině byly tam, kde to nejlépe znají - v Humpolci.

Tři dny pravdy

Program v Humpolci začíná v pátek 22. srpna drezurními zkouškami (v 8.00 hodin). Absolvují je jezdci a vozatajové všech soutěží. Ty pod sedlem jsou Zlatá podkova (Cena Kraje Vysočina), Stříbrná podkova (Cena České pojišťovny), Bronzová podkova (Cena Schaumann), Soutež nadějí (Cena DDL Lukavec) a Soutěž pony (Cena Medipo Agras).

Soutěže spřežení se pojedou tradičně pod jednotným názvem Mistři opratí. Jedná se o Cenu AGROTOM marketing (jednospřežní), Cenu OSMA Komorovice (dvojspřeží), Cenu Agrostroj Pelhřimov (čtyřspřeží) a Cenu HSE Humpolec (pony).

Sobota 23. srpna má na programu terénní zkoušky sedlových soutěží (od 8.00 hodin) a maratón spřežení (od 15.00 hodin)..

V neděli 24. srpna se závodí jak dopoledne (od 9.00 hodin), tak především odpoledne (od 12.30 hodin). Osedlané koně čeká skoková zkouška, koně zapřažené překážková jízda.

Jen pro koně českého chovu

Společnost Profi Press se podílí na propagaci seriálu Zlatá podkova mimo jeho medializace rovněž vyhlašováním Zlatého koně ZP. Základní podmínka výběru ze startujících ve finále hlavní soutěže seriálu je jasná - musí se jednat o koně českého chovu.

Profi Press určuje Zlatého koně podle výsledků celé sezóny a ještě před startem poslední disciplíny, tedy skokové zkoušky.

V posledních letech tento čestný titul získali český teplokrevník Arkádo, český teplokrevník Davos 1, slovenský teplokrevník Sebastian, český teplokrevník Tiksi, anglický plnokrevník Damon 2, český teplokrevník Dallas 1 a slovenský teplokrevník Pippa Fun.

Zlatým koně Zlaté podkovy 2013 byl loni po skončení finále ZP vyhlášen valach plemene český teplokrevník, hnědák 71/886 Diráno 1

Syn hannoverského hřebce 2772 Calanthano, se narodil v roce 2004 a byl odchován v Horních Heřmanicích (okres Jeseník) a za Jezdecký klub při místní SOUz také startuje.

Po třech dnech na humpolecké trávě byl v „cíli“ první s náskokem více než šesti bodů.

Hned na místě byl dekorován čestnou cenou pro Zlatého koně - přehlídkovou dekou.

Další čestné ceny společnosti Profi Press (pro majitele, trenéra a jezdce Zlatého koně ZP 2013) převzal na letošním Galavečeru v Humpolci Lubomír Vrtek.