Kategorie: Novinky

Zlatá podkova, ročník číslo 49

Zlatá podkova, seriál soutěží všestrannosti a závodů spřežení, oslaví v příštím roce 49. narozeniny.Tradiční sportovní i společenská událost českého, moravského a slezského venkova odstartuje v Pardubicích 19. dubna a skončí humpoleckým finále 24. srpna.


Organizační výbor seriálu stanovil na svém posledním jednání kudy a kdy se Zlatá podkova „pojede“. Kromě toho doporučil vypisovat závody jako dvoudenní.
Na soutěže všestrannosti čeká osm kvalifikačních kol. Po Pardubicích přijdou na řadu Dvoreček, Borová, Panská lícha, Loštice, Kolesa, Humpolec a Těšánky.
Kvalifikace pro spřežení mají před cílem v areálu Dusilov čtyři zastávky. Jsou to Semice, Police nad Metují, Mikulov a Pardubice.

Těšení na Těšánky
Premiéru na trati Zlaté podkovy zažije sportovní a rekreační areál společnosti Grunt Galatík u obce Těšánky na Kroměřížsku. Jak sdělují oficiální webové stránky, firma vznikla před třemi lety, aby zaštítila všechny aktivity provozované ve zmíněném místě už od roku 2002:
„Jak napovídá sám název, snažíme se navázat na tradici moravských gruntů, představujících část naší historie. Chceme ukázat, že provozovat ekonomickou činnost jde společně s tím, co máme přirozeně k dispozici a o co naši předci pečovali celá staletí“.
Mistrovství Zlínské oblasti ve všestrannosti loni v říjnu bylo událostí, která přesvědčila organizátory Zlaté podkovy o vhodnosti zařadit Těšánky mezi pořadatele kvalifikací.
Zda to bylo rozhodnutí správné, se uvidí o víkendu 2. - 3. srpna.

Kam zmizelo Slovensko?
V termínové listině 49. ročníku nenajdeme Tatranskou Lomnici, ani jiné místo ve Slovenské republice. Proč?
„Na Slovensku budou uznány jako kvalifikační pro účast ve finále Zlaté podkovy
výsledky soutěží všestrannosti, které určí Komise všestrannosti Slovenské jezdecké federace“, uvádí zápis organizačního výboru.
Kvalifikační podmínky budou přitom stejné jako v České republice.

Kdo má jisté finále 2014
Účast ve finále 49. Zlaté podkovy mají jistou vítězové z letošního finále - ale ne všichni.
Toto rozhodnutí platí pro šampióny Zlaté a Stříbrné podkovy, stejně jako humpolecké mistry opratí jednospřeží, dvojspřeží a dvojspřeží pony.
Čtyřspřeží žádnou kvalifikaci nepotřebují.
Zato vítězní jezdci z letošního finále Bronzové podkovy a soutěže pony mají start ve finále 2014 zajištěný jen v případě, že příští rok budou věkově odpovídat podmínkám těchto soutěží.


Autor. Jiří Křepelka